SEE ALL TEMPLATES

We have moved all templates to this collection page. It includes All Resume and Cover Letter Templates, Business Plan Templates, Invoice Templates and More...

SEE ALL TEMPLATES

We have moved all templates to this collection page. It includes All Resume and Cover Letter Templates, Business Plan Templates, Invoice Templates and More...

Saturday, July 20, 2024

AMVCA 10: ‘A Tribe Called Judah’ and ‘Mami Wata’ named among top contenders for Best Movie category (COMPLETE NOMINEE LIST)

Must Read

As anticipation builds for the 10th edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards, organisers have announced this year’s award categories nominees.

The nominee announcement aired on Sunday on all Africa Magic channels, stirring excitement among fans across the continent.

The awards ceremony, celebrating excellence in African film and television, is slated to take place on the 10th and 11th of May.

Busola Tejumola, executive head of Content and Channels, West Africa, MultiChoice, said, ‘‘The quality of entries received was simply outstanding, and the jury cut their work out for them in shortlisting the nominees. This year’s lineup is exceptional, reflecting the diversity and creativity prevalent in African cinema and television, and we can’t wait to celebrate them’’.

The organisers of the awards earlier called for entries (from 15 Jan – 14 Feb ), inviting filmmakers from across Africa whose productions had been publicly exhibited or broadcast from 1 December 2022 to 31 December 2023 to put in their work for possible nominations.

The performance awards have undergone streamlining this year; they now fall under the categories of Best Actor and Best Actress in a leading or supporting role.

There are now 27 categories, 16 non-voting, nine audience voting categories, and two recognition awards – Lifetime Achievement and Trailblazer Awards. The AMVCA panel of judges headed by ace filmmaker Femi Odugbemi will decide the non-voting categories.

The voting window is open until 28 April, allowing fans to support and honour the outstanding talent showcased throughout the year. You can vote on the Africa Magic website.

The 10th edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards is brought to viewers by Africa Magic in partnership with Amstel Malta as the lead sponsor.

Other sponsors include Pepsi, Promasidor and Martell, Tecno, Verve, QuickTeller, Tiger Beer, MTN and Indomie.

The award show is scheduled for the 11th of May with a live broadcast across all Africa Magic Channels on DStv and GOtv.

Nominees List

Best Digital Content

National Treasure – Adebola Adeyela (Lizzy Jay)

Medical Negligence and Copyright Infringement – Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi)

Hello Neighbour – Elozonam Ogbolu, Lina Idoko and Jemima Osunde

The Boyfriend – Maryam Apaokagi-Greene

Best Indigenous Language Film (West Africa)

Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

Jagun Jagun (Femi Adebayo)

Ijogbon (Kunle Afolayan)

Orisa (Odunlade Adekola)

Nana Akoto (Kwabena Gyansah)

Best Indigenous Language (East Africa)

Where The River Divides

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Wandongwa

Nakupenda

Itifaki

Best Indigenous Language (South Africa)

Service To Heart

Uncle Limbani

Motshameko O Kotsi

Best Multichoice Talent Factory Movie

Grown

Her Dark Past

Somewhere in Kole

Full-Time Husband

The 11th Commandment

Mfumukazi

Best Scripted M-Net Original

Slum King

Half Open Window

Itura

The Passenger

Magic Room

Best Unscripted M-Net Original

What Will People Say

The Irabors’ Forever After

Nwuyee Bekee (Foreign Wives)

Date My Family Zambia

Royal Qlique (Season 2)

Best Indigenous M-Net Original

The Passenger

Nana Akoto

Apo

Irora Iya

Love Transfusion (Kiapo Cha Damu)

Best Short Film

T’egbon T’aburo

Broken Mask

Eighteenth Year

Man and Masquerades

A Place Called Forward

Best Supporting Actor

Alexx Ekubo (Afamefuna)

Demola Adedoyin (Breath of Life)

Ibrahim Yekini (Jagun Jagun: The Warrior)

Gregory Ojefua (This is Life)

Timini Egbuson (A Tribe Called Judah)

Levi Chikere (Blood Vessel)

Ropo Ewenla (Over the Bridge)

Best Supporting Actress

Joke Silva (Over the Bridge)

Fathia Williams (Jagun Jagun – The Warrior)

Bimbo Akintola (The Black Book)

Genoveva Umeh (Breath of Life)

Eliane Umuhire (Omen)

Tana Adelana (Ijogbon – Chaos)

Ejiro Onojaife (The Origin: Madam Koi Koi)

Best Lead Actor

Wale Ojo (Breath of Life)

Stan Nze (Afamefuna)

Marc Zinga (Omen)

Gideon Okeke (Egun)

David Ezekiel (Blood Vessel)

Richard Mofe Damijo (The Black Book)

Adedimeji Lateef (Jagun Jagun – The Warrior)

Gabriel Afolayan (This is Lagos)

Best Lead Actress

Segilola Ogidan (Over The Bridge)

Lucie Debay (Omen)

Omowunmi Dada (Asiri Ade)

Ireti Doyle (The Origin: Madam Koi Koi)

Adaobi Dibor (Blood Vessel)

Evelyne Ily (Mami Wata)

Kehinde Bankole (Adire)

Funke Akindele (A Tribe Called Judah)

Best Cinematography

Mami Wata

Blood Vessel

Over The Bridge

Breath of Life

Jagun Jagun (The Warrior)

Ijogbon (Chaos)

Omen

Best Editing

Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo

Holmes Awa

Alex Kamau And Victor Obok

Dayo Nathaniel

Antonio Ribeiro

Nathan Delannoy

Best Art Direction

Blood Vessel (Victor Akpan)

Over The Bridge (Abisola Omolade)

Breath of Life (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)

The Black Book (Pat Nebo and Chima Temple)

Jagun Jagun: The Warrior (Tunji Afolayan)

Mami Wata (C.J Fiery Obasi)

Omen (Eve Martin)

Best Costume Design

Over The Bridge – Demola Adeyemi

Fumilayo Ransome – Kuti (Bolanle Austen- Peters, Ituen Basi, Folake Coker, Clement Effanga)

Jagun Jagun (Lola Awe)

Mami Wata (Bunmi Demilola Fashina)

A Tribe Called Judah (Feyisayo Oyebisi)

Best Writing TV series

Skinny Girls in Transit (s7)

Bunmi Ajakaiye

Ifeanyi Barbara Chidi

Abdul Tijani- Ahmed

Wura (s2)

Jeffery David Musa

Olumide Kuti

Esther Oyiza Kokori

Visa On Arrival

Bovi Ugboma

MTV Shuga Naija

The MTV

Staying Alive Foundation

Volume

Mona Ombogo

Masquerades of Aniedo

Timendo Aghahowa

Motunde Akiode

Slum King

Donald Tombia

Ifeanyi Barbara Chidi

Fatimah Binta Gimsay

Xavier Ighordje

Best Writing Movie

Breathe Of Life – BB Sasore

Over The Bridge – Tosin Otudeko

Fumilayo Ransome Kuti – Tunde Babalola

Jagun Jagun – Adebayo Tijani

Afamefuna – Anyanwu Sandra Adaora

ATCJ – Funke Ayotunde Akindele, Collins Okoh & Akinlabi Ishola

Mami Wata – CJ Obasi

Best Documentary

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Lobola – A Bride’s True Price?

Empalikino (Forgiveness)

The Water Manifesto: Osun (Water For Gold)

Sowing Hope

Best Series (Scripted)

Volume

Wura (s2)

Slum King

Itura

Chronicles

Best Series (Unscripted)

Lol Naija (s1)

Nightlife in Lasgidi

The Real Housewives of Lagos

Gh Queens (s2)

Mutale Mwanza Unscripted (s1)

Best Director

Moses Inwang (Blood Vessel)

Adebayo Tijani & Tope Adebayo (Jagun Jagun)

BB Sasore (Breath of Life)

Johnscott Enah (Half Heaven)

C. J. Fiery Obasi ( Mami Wata)

Kayode Kasum (Afamefuna)

Tolu Ajayi (Over The Bridge)

Best Movie

Funmilayo Ransome-Kuti

Breath of Life

Over The Bridge

Blood Vessel

A Tribe Called Judah

The Black Book

Mami Wata

Latest News

EFCC Charges Forex Broker over Alleged N2 Billion Investment Fraud

The Economic and Financial Crimes Commission, EFCC, has taken a man named Rufus John Isip to court. He says...

More Articles Like This